top of page
protestanlogo.png
Agios Konstantinos Kilisesi

Tarihi bir değer


Menemen'in Mermerli Mahallesi sınırları içerisinde bulunan tarihi Agios Konstantinos Kilise binasının kitabesi bulunmadığından kesin olarak ne zaman yapıldığı bilinmiyor, fakat bazı kaynaklardan 1800'lü yılların başında yapıldığı tahmin edilmektedir. 1800'lü yılların başından itibaren artmaya başlayan Rum - Ortodoks cemaatin ihtiyaçlarına cevap verebilmek amacıyla küçük ölçekli olarak inşa edilen kilise, Rum-Ortodoks mezarlığının tam ortasında bulunmasından dolayı mezarlık kilisesi olarak hizmet vermiş, aynı zamanda hastane olarak kullanılmıştır.

Kurtuluş Savaşı’ndan önce Menemen'deki Hristiyan Rumlara hizmet veren Kilise, 1924 yılında gerçekleşen mübadelenin ardından, Menemen'de Rum nüfusun kalmaması nedeniyle hizmet dışı kalmıştır.

Uzun yıllar depo olarak kullanılan kilise binası Menemen Belediyesi tarafından restore edilmiş ve 10 Mayıs 2015’te 93 yıl sonra ilk kez bir ayine ev sahipliği yapmıştır. Menemen tarihinde önemli bir yer tutan bu tarihi bina günümüzde Protestan Baptist Kiliseleri tarafından haftalık pazar ibadetleri, bayramlar ve kültürel etkinlikler için kullanılmaktadır.

Menemen ilçesinin ayakta kalan en eski tarihi binalarından birisi olan Agios Konstantinos Kilisesi binası, 2018 yılından itibaren yerli ve yabancı turistlerin ziyaretine açılmış olup ilçe turizmine ve ekonomisine katkı sağlamaya başlamıştır.

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page